Drużyna SKK Polonia Warszawa rozegrała w ciągu sezonu 2017/2018 w sumie 20 spotkań ligowych (dodatkowo były jeszcze rozgrywki U-22 oraz mecze towarzyskie). Najpierw 16 w swojej grupie, a potem 4 w turniejach półfinałowym i finałowym. W tych 20 spotkaniach ponieśliśmy dwie porażki (co ciekawe, obie we własnej hali, najpierw jesienią z Huraganem Wołomin 67:79 i ostatnio, w turnieju finałowym z Zagłębiem Sosnowiec 59:62). W sumie nasze zawodniczki rzuciły 1647 pkt. tracąc 971 pkt. (przeciętny wynik to nasze zwycięstwo 82:49)

Najwyższe zwycięstwa to mecze z MKS Radom 126:27 u siebie i 116:29 na wyjeździe. W sumie 9 meczów zakończyło się zwycięstwem Polonii wynoszącym ponad 40 punktów. Najmniej punktów daliśmy sobie rzucić w wyjazdowym meczu z Wołominem – zaledwie 25. Z kolej najbardziej zacięte mecze to przegrana z Zagłębiem (3 punktami) oraz wygrane z AZS Poznań i Ósemką Skierniewice na wyjeździe (w obu meczach przewaga Polonii to 4 punkty).

Uśrednione wyniki dla poszczególnych kwart

Wśród kibiców Polonii szeroko rozpowszechnione jest przekonanie o „klątwie trzeciej kwarty”. Czy faktycznie bezpośrednio po przerwie wypadamy najgorzej? Zobaczmy jak wyglądają bezduszne statystyki w tym zakresie.

Pierwsza kwarta – wygraliśmy ją 14 razy, przy 4 remisach i 2 przegranych (w tym w ostatnim meczu z AZS Poznań). Średni wynik wszystkich pierwszych kwart to 19:11
Druga kwarta – przeciwniczki były już chyba zmęczone obroną przed atakami SKK Polonia, bo ta kwarta wygrywana była na ogóle wyżej, przeciętnie 23:10. Zanotowaliśmy w niej dwie porażki (w tym jedna w meczu z Zagłębiem Sosnowiec).
Trzecia kwarta – średnia nie wypada źle – 22:13. Ale kiedy popatrzymy na poszczególne wyniki to okazuje się, że coś jest na rzeczy. Tę kwartę przegraliśmy aż 6 razy. W tym 3 razy w rozgrywkach grupowych i w aż 3 na 4 meczach turniejów kończących sezon.
Czwarta kwarta – tu na Polonię właściwie nie było silnych. Przegraliśmy tę kwartę tylko raz (na wyjeździe w Łodzi, w ogólnie bardzo wysoko wygranym meczu), zremisowaliśmy też raz (z Wichosiem Jelenia Góra w turnieju półfinałowym). Poza tym same zwycięstwa. Przeciętny wynik 20:12.

Liczba rozegranych spotkań

Tylko 3 zawodniczki grały we wszystkich spotkaniach. Spójrzmy jak wygląda liczba meczów z udziałem poszczególnych zawodniczek:

Liczba minut na boisku

W odniesieniu do turniejów półfinałowego i finałowego mamy w tym zakresie dokładniejsze statystyki, możemy zobaczyć, która z zawodniczek spędziła na parkiecie najwięcej minut. A zatem:

Anna Kuncewicz – 129 minut (daje to średnio ponad 32 minuty na mecz)
Zuzanna Wrzesień – 113 minut (średnio 29 minut na mecz)
Aleksandra Kaja – 105 minut (26 minut na mecz)
Justyna Kowalska – 96 minut (24 minuty na mecz)
Iza Błajda – 89 minut (22 minuty na mecz)
Angelika Ostasiewicz – 51 minut (13 minut na mecz)
Iwona Gawryszewska – 50 minut (12,5 minuty na mecz)
Natalia Gejcyg – 50 minut (12,5 minuty na mecz)
Ilina Płaczkiewicz – 48 minut (12 minut na mecz)
Sonia Frojdenfal – 43 minuty (11 minut na mecz)
Joanna Rudenko – 23 minuty (6 minut na mecz)
Anna Kolad – 5 minut (1 minuta na mecz)

Zdobyte punkty

A tyle nasze zawodniczki rzucały średnio na mecz (w nawiasie łączna liczba zdobytych punktów).

Sonia Frojdenfal – 5,0 (45)

Dalej podawane statystyki dotyczące rzutów, zbiórek, asyst, przechwytów nie są w 100% pełne. Brakuje ich z dwóch meczów, które nie były transmitowane, a nikt nie prowadził zestawień na bieżąco.

Rzuty osobiste

Nie da się ukryć, że słabym punktem drużyny były rzuty osobiste. Rzucaliśmy je 401 razy (w tym sama Ania Kuncewicz 133), trafiając 60%. Najlepiej wypadł mecz wyjazdowy w Aleksandrowie Łódzkim (71% skuteczność), najsłabiej wyjazdowy w Ursusie i mecz turniejowy z Ósemką Skierniewice (zaledwie 46%). Jak to wyglądało w przypadku poszczególnych zawodniczek (w nawiasie liczba oddawanych rzutów)?

Aleksandra Kaja 77% (31)
Zuzanna Wrzesień 72% (18)
Joanna Rudenko 66% (29)
Justyna Kowalska 63% (59)
Anna Kuncewicz 62% (133)

Rzuty za 2 pkt.

Drużyna oddała 1027 rzutów za 2 punkty, trafiając 49%. W tym elemencie najsłabszy był wyjazdowy mecz z Huraganem Wołomin (33%), a najlepszy wyjazdowy w Ursusie (67%, znacznie lepiej niż rzuty osobiste w tym samym spotkaniu). Statystyki najskuteczniejszych zawodniczek:

Anna Kuncewicz 58% (120 oddanych rzutów)
Aleksandra Kaja 56% (50)
Justyna Kowalska 54% (160)
Anna Kolad 51% (37)
Joanna Rudenko 49% (43)
Iza Błajda 43% (98)

Rzuty za 3 pkt.

Rzutów z odległości ponad 6,75 m, czyli rzutów za 3 punkty oddaliśmy 203, trafiając jednak tylko 21%. Fatalnie pod tym względem wypadł mecz na Konwiktorskiej 6 z Trójką Żyrardów (6%) oraz mecz półfinałowy z Wichosiem Jelenia Góra (8%). Ale bywało też dużo lepiej – na wyjeździe w Ursusie Polonistki trafiły ponad połowę rzutów (53%) oraz w meczu turniejowym z Ósemką Skierniewice (43%). Najlepiej pod tym względem wypadają:

Ilona Płaczkiewicz 33% (51 oddanych rzutów)
Anna Kolad 29% (21)
Aleksandra Kaja 26% (54)
Anna Kuncewicz 26% (19)
Sonia Frojdenfal 24% (25)
Angelika Ostasiewicz 24% (25)

Zbiórki

W większości spotkań silną stroną naszego zespołu były zbiórki po niecelnych rzutach. Udało się ich odnotować 1578. W meczach z drużyną MKS Radom było ich ponad 100 w meczu. Najlepsze średnie meczowe odnotowały:

Anna Kuncewicz 11,3 zbiórek na mecz (razem 192 zbiórki)
Justyna Kowalska 10,1
Iwona Gawryszewska 4,8
Zuzia Wrzesień 3,6
Ilona Płaczkiewicz 3,4
Joanna Rudenko 3,4

Asysty

W porównaniu z poprzednimi sezonami dużą zmianą w grze drużyny była znacznie większa liczba asyst. W sumie nasze statystyki odnotowują 321 asyst, w tym najwięcej w pierwszym meczu z MKS Radom – 27. Najczęściej asystujące zawodniczki to:

Zuzanna Wrzesień – 3,6 asysty na mecz
Aleksandra Kaja – 3,0
Sonia Frojdenfal – 2,5
Iza Błajda – 2,4
Joanna Maryniewska – 1,98

Przechwyty

Nasze zawodniczki zanotowały 327 przechwytów. W pierwszym meczu z MKS Radom było ich aż 53. Najwięcej przeciętnie w meczu notowały:

Joanna Maryniewska – 3,8 przechwytów na mecz
Zuzanna Wrzesień – 3,4
Aleksandra Kaja – 3,1
Angelika Ostasiewicz – 2,0
Iza Błajda – 1,8

Bloki

Zawodniczki SKK Polonia 91 razy blokowały rzuty rywalek. Najwięcej w pierwszym meczu z SKS 12 (11 razy). Najlepsze średnie w tym elemencie miały:

Anna Kuncewicz – średnio 1,9 bloku na mecz
Justyna Kowalska 1,6
Aleksandra Kaja 0,5

Faule

O tym, że przeciwniczki często nie dawały sobie rady z naszą czołową zawodniczką Anią Kuncewicz świadczy też fakt jak często była faulowana (a dodajmy, że statystyka obejmuje tylko faule odgwizdane; sędziowie często byli pod tym względem bardzo łaskawi dla grających przeciw Ani zawodniczek). Poniższe zestawienie odnosi się tylko do 4 meczów z turniejów w Sosnowcu i Warszawie. Najczęściej faulowane to:

Anna Kuncewicz 25 (czyli średnio ponad 6 razy w meczu)
Zuzanna Wrzesień 13
Justyna Kowalska 8
Iwona Gawryszewska 6

EVAL

Podsumowaniem statystyk jest łączna ocena za pomocą wskaźnika zwanego popularnie eval (bierze pod uwagę liczbę zdobytych punktów, zbiórek, asyst, przechwytów, bloków, ale także strat i niecelnych rzutów). Oto jak wygląda czołówka naszych zawodniczek w tym zestawieniu: