Przed rewanżem z KKS Olsztyn – po zwycięstwie w Płocku pora na dwie wygrane z rzędu

Przed nami kolejne z kluczowych spotkań sezonu – z bezpośrednimi sąsiadami w tabeli. Na Konwiktorską przyjeżdża drużyna KKS Olsztyn, z którą w pierwszej rundzie przegraliśmy na wyjeździe po wyrównanej końcówce. Pora zatem na udany rewanż – w niedzielę 20 stycznia, o godzinie 16.00.

Po niedawnej wygranej w Płocku zrównaliśmy się liczbą punktów z tamtejszym Mon-Polem oraz wyprzedzamy o jeden punkt drużyny z Olsztyna i  rezerwy Politechniki Gdańskiej. Zarówno Mon-Pol jak i akademiczki z Gdańska w najbliższej kolejce grają na wyjeździe z drużynami zajmującymi ostatnie miejsca w tabeli ligowej – Basketem Aleksandrów Łódzki i rezerwami zespołu SMS Łomianki. Niespodzianki w tych meczach nie są oczywiście wykluczone, ale trzeba się liczyć ze zwycięstwami naszych bezpośrednich rywalek. Tym bardziej ważne dla naszej pozycji w tabeli jest zwycięstwo z KKS Olsztyn. Pozwoliłoby ono zwiększyć do dwóch punktów przewagę w tabeli nad naszymi przeciwniczkami z nadchodzącej niedzieli oraz przynajmniej utrzymać przewagę nad AZS Politechnika Gdańska II i równy dorobek z Mon-Polem Płock.

W zapowiedzi przed meczem w Olsztynie omawialiśmy osiągnięcia tamtejszej drużyny w poprzednich sezonach, a także wspominaliśmy mecze jakie Polonia stoczyła z KKS w trakcie swojego poprzedniego pobytu w I lidze. Teraz więc skoncentrujmy się na bieżącej edycji rozgrywek. Jak wynika z wypowiedzi w olsztyńskich mediach, także nasze najbliższe przeciwniczki przywiązują bardzo dużą wagę do zbliżającego się spotkania i liczą w nim na zwycięstwo. Zarówno najlepsza zawodniczka tamtejszej drużyny – Joanna Markiewicz – jak i wieloletni trener olsztynianek – Tomasz Sztąberski – podkreślają, że jest to mecz, który koniecznie trzeba wygrać. Zwracają uwagę, że hala na Konwiktorskiej przypomina pod wieloma względami halę w Olsztynie (obie są dość małe),  przyznają, że gospodynie w meczu  wspierać będzie najbardziej gorący doping w całej lidze. Uważają, że kluczem do zwycięstwa będzie zablokowanie Ani Kuncewicz, która ich zdaniem stanowi 50% siły zespołu Polonii. Można być może upatrywać w tym naszej szansy. Ania na pewno jest niezmiernie ważna dla naszego zespołu, ale wypowiedź ta nie docenia wagi innych zawodniczek. Koncentracja na Ani Kuncewicz stworzy więcej miejsca dla innych naszych koszykarek. A jak pokazał chociażby ostatni mecz w Płocku, ciężar zdobywania punktów mogą wziąć na siebie także inne zawodniczki.

Jak dotychczas drużyna KKS Olsztyn wygrała pięć spotkań w sezonie, wszystkie jeszcze w 2018 roku, aż cztery z nich w pierwszej rundzie rozgrywek. Ostatnie trzy spotkania zakończyły się porażkami olsztynianek (ostatnie zwycięstwo zanotowały w 12. kolejce, wygrywając we własnej hali z rezerwami Politechniki Gdańskiej). Trudno wyciągać daleko idące wnioski o ich obecnej formie. W ostatnim meczu postawiły dość trudne warunki – w przegranym ostatecznie – meczu z liderującym w tabeli AZS Uniwersytetem Gdańskim. Ale dwa tygodnie temu niespodziewanie gładko przegrały u siebie z Mon-Polem Płock. W meczu tym zaledwie 5 punktów zdobyła zawodniczka będąca najlepszym strzelcem I ligi – Joanna Markiewicz. Być może wyłączenie jej z gry miało decydujące znaczenie dla końcowego wyniku. Bo jeśli zdaniem naszych rywali Ania Kuncewicz stanowi 50% siły zespołu SKK Polonia, to na ile należy „wycenić” rolę Joanny Markiewicz w KKS Olsztyn? 60%? 70%? Jest nie tylko najlepszym strzelcem ligi, ale także zawodniczką, która spędziła do tej pory najwięcej minut na parkiecie. Jest druga w całej lidze pod względem łącznej oceny „eval” oraz liczby przechwytów. Ponadto ma najwięcej  zbiórek w drużynie, najcelniej rzuca zarówno osobiste jak i za trzy punkty. Aż dziewięc razy w tym sezonie zdobyła ponad 20 punktów (w pierwszym meczu z SKK Polonia było ich aż 29). Drużyna z Olsztyna ma dość wąską rotację składem. Trzon zespołu stanowi 6-7 zawodniczek, pozostałe wchodzą na boisko zazwyczaj tylko na kilka minut w meczu, zdobywają także znacznie mniej punktów. Fundament zespołu tworzą:

• Wspomniana już wyżej kilkukrotnie Joanna Markiewicz (27 lat, 184 cm)
  • Aleksandra Mońko (20 lat, 183 cm) – 353 minut na parkiecie, 180 punktów. Dwukrotnie w tym sezonie zdobyła ponad 20 punktów (w pierwszym meczu z Polonią – 10 punktów)
  • Ksenia Woźniak (24 lata, 172 cm) – 444 minuty na parkiecie, 172 punkty. Jak dotychczas jeden raz rzuciła 20 punktów, w meczu z Polonią – 7
  • Zaledwie 15-letnia rozgrywająca Marta Sztąberska (15 lat, 171 cm) – 400 minut na parkiecie, 100 punktów, imponująca liczba asyst (65). W pierwszym meczu z Polonią 13, ale w ostatnich trzech spotkaniach razem zaledwie 8 punktów.
  • Natalia Żukowska (24 lata, 189 cm) – 353 minut, 91 punktów. W meczu z Polonią rzuciła 6 oczek.
  • Adrianna Kalinowska (18 lat, 178 cm) – 291 minut, 85 punktów
  • Jolanta Wichłacz (26 lat, 172 cm) – 125 minut, 41 punktów. Jest to doświadczona zawodniczka, która ze względu na kontuzję wystąpiła w tym sezonie zaledwie 6 razy. Ale statystyki sugerują, że wraca do wysokiej formy.

Zapowiada się trudny mecz. Liczymy na to, że nasze zawodniczki udźwigną związaną z nim presję, a gorące trybuny hali przy Konwiktorskiej 6  udzielą im – tak jak się spodziewają nasze rywalki – mocnego wsparcia.

10. Aleksandra Mońko 82,4

Uwaga: liczby przed nazwiskami zawodniczek oznaczają miejsca w zestawieniu wszystkich zawodniczek 1 ligi. W zestawieniach skuteczności rzutów wzięte są pod uwagę tylko zawodniczki, które uwzględnia zbiorcze zestawienie PZKOSZ (zależne od liczby oddanych rzutów), stąd np. brak w zestawieniu najskuteczniejszych w rzutach wolnych Anny Bekasiewicz (ponad 80%).