Profesorskim okiem: Przed ostatnią kolejką fazy zasadniczej

Po rozegranej w dniach 6-7 stycznia 17. kolejce 1. Ligi sporo się wyjaśniło. Po pierwsze wiadomo już, że na koniec pierwszej fazy zajmiemy w naszej grupie nie niższe niż 8 miejsce.

AZS UG przegrał dziś swój mecz i nawet jeśli w sobotę pokona nasz zespół (odpukać!) będzie miał o jeden punkt mniej. AZS UMCS II Lublin wygrał niespodziewanie z Łomiankami i może jeszcze zrównać się z nami punktami, ale my mamy lepszy bilans spotkań bezpośrednich. Jeśli wygramy w Gdańsku, a Mon-Pol przegra u siebie z Gdynią – zajmiemy 6 pozycję. Jeśli nawet przegramy, to mało prawdopodobne by KKS Olsztyn wygrał w Łomiankach, więc wtedy chyba 7. Ale matematycznie możliwe jest każde miejsce z przedziału 6-8.

Po drugie, z tego wynika, że drugą fazę zaczynamy od meczu u siebie. 17 albo 18 stycznia. Choć przeciwnik nie jest jeszcze znany. A jeśli zajmiemy miejsce 7 to zaczynamy nawet od dwóch meczów u siebie.

Po trzecie, wiadomo już dokładnie z kim z grupy B przyjdzie nam rywalizować. Rozstrzygnął o tym dramatyczny mecz w Krakowie. Ostrovia wciąż walcząca o górną połówkę tabeli prowadziła większą część meczu, momentami ponad dziesięcioma punktami. Faworyzowany zespół AZS Politechniki Krakowskiej zaczął dochodzić rywalki dopiero w drugiej połowie ostatniej kwarty. Na 16 sek. przed końcem, przy jednopunktowym prowadzeniu, Ostrowianki nie trafiły obu rzutów wolnych. Na 9 sek. przed końcem Krakowianki zdobyły zwycięskie dwa punkty. I marzenia zawodniczek z Ostrowa o piątym miejscu w tabeli grupy B legły w gruzach.

Z meczów liczących się w tabeli drugiej fazy rozegrane zostały trzy: KKS Olsztyn przegrał u siebie z Mon-Polem Płock, a w grupie B Karkonosze Jelenia Góra wysoko wygrały z ŁKS, zaś Lider Swarzędz przegrał u siebie z rezerwami ekstraklasowego AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski. Po tych meczach kolejność w naszej tabeli wygląda następująco: